VígEgyetem - Liliom 2019.02.12.
Mikor megláttam a Facebookon a Vígszínház által meghirdetett VígEgyetem eseményt, biztos voltam benne, hogy ott leszek, hiszen már decemberben megvettem a jegyet a február 22-i előadásra. Mivel Zsófinak és annak a barátnőmnek is, akivel együtt járok színházba órája volt, egyedül mentem a színház büféjében tartott eseményre. Bár az elejéről egy kicsit késtem, így a bemutatkozásról lemaradtam, de sikerült gyorsan bekapcsolódnom a beszélgetésbe.
A továbbiakban egy kisebb összefoglalót olvashattok az elhangzottakról.
Az alagsori büfében két kisebb asztal volt kialakítva a résztvevőknek, vele szemben pedig a hallgatóság számára székek. A VígEgyetem résztvevői ez alkalommal ,mint ahogy azt a képen is láthatjátok: Hajduk Károly, Szilágyi Csenge, Kozma András (a Liliom dramaturgja), a rendező ifj. Vidnyánszky Attila, Mester Dávid és Vörös Róbert voltak.
(Kép: www.vigszinhaz.hu)
Az interjút Vörös Róbert, a színház irodalmi és dramatrugiai tanácsadója vezette. A főbb megszólalók inkább a dramaturg illetve a rendező volt azonban a két főszereplő és a zeneszerző is megszólalt. Azért is volt nekik nagyobb szerepe, hiszen a Vígegyetem egy, mint kiderült a tizennegyedik Liliom előadása előtt volt és Szilágyi Csengének,Hajduk Károlynak, illetve Mester Dávidnak hamarabb el kellett menni készülődni. Számomra kicsit nehezebb volt, hogy egy olyan darabról beszéltek, amit akkor még nem láttam viszont ezt azóta pótoltam.
Vörös Róbert elmesélte hogyan jut el egy darab a bemutatóig. Az színházkészítés folyamat első része a tervezés, ami akár 1-3 évvel a darab bemutatása előtt is kezdődhet. Amit a színház igazgatója, a dramaturg, a rendező és a gazdasági igazgató együtt talál ki. Utána pedig a rendező felveti a darab ötletét. Itt jön a kérdés. hogy melyik darabot játsszák, kik játsszák, kik játsszanak ilyenkor a Pesti Színházban, kik a nagyszínpadon illetve kik a Házi Színpadon. Majd elkezdődik az olvasópróba, utána pedig a próba folyamat. Végül a mi, a nézők este 19-kor ünnepbe öltöztett szívvel beülünk az előadásra.
Ifj. Vidnyánszky Attilának ez volt az első nagyszínpadi rendezése. Beszéljenek helyettem az ő szavai és hogy mit gondol, mi a rendező feladata: „A technikáról szól a dolog, olyan, mint egy nagy kirakós... Amit a mi, Bagossy Levente díszlettervező, Vecsei Kinga, jelmeztervező és Mester Dávid zeneszerzővel valamit elképzelünk. Az, mint egy Rubik kocka megvan és aztán ezt a színészek így szépen, összepakolják és megvan. És ha nem áll össze, amit mi valahogy elképzeltünk és nem úgy megy. Akkor mindig beindul a pánik és akkor muszáj addig pörgetni, hogy kiderüljön működik e vagy sem."
A legutóbbi VígEgyetem 2017. november 18-án volt, akkor a Hamlet volt a főszerepben. Reméljük nem kell ilyen sokat várni a következő ilyen eseményre.Hatalmas élmény volt. Minden olyan embernek ajánlom, aki kíváncsi hogyan is folyik a színházi háttérmunka.
Az élménybeszámolóm egy Kozma András által elmondott Molnár Ferenc idézettel zárom.
„Életbölcseletem: jónak kellene lenni. Úgy jutottam el hozzá, hogy észrevettem magamon, hogy nem vagyok jó. Érzem, hogy sose leszek olyan jó, mint a született jó emberek, de minden igyekezetemmel azon vagyok, hogy megközelítsem őket. Fájdalmas tapasztalatom, hogy azt majdnem lehetetlen megtanulni. A vigasztalásom, hogy aki erre nézve becsületesen mindent elkövet, az teljesítette kötelességét ezen a földön."